Chtěl bych pokračovat v práci s mládeží

S reprezentačním trenérem hokejové “dvacítky” a zároveň s asistentem Zdena Cígera při seniorské reprezentaci, Ernestem Bokroš, jsme si povídali o jeho budoucím působení io mládežnickém hokeji na Slovensku.

Snad nikdo nezná kondici a stav mládežnického hokeje na Slovensku lépe než vy. Věděli byste zhodnotit pozitiva mládežnického hokeje.
Stále se najde mnoho chlapců, kteří chtějí hrát hokej. Tento sport je na Slovensku velmi populární a těší mě, že i když máme malou členskou základnu, stále se najde dost mladých chlapců, kteří chtějí hrát hokej.

Čili zájem o hokej mezi mládeží neklesá?
Nemůžu říct, že klesá, nebo se zvyšuje, ale platí, že stále je dost chlapců, kteří chtějí hrát hokej. Samozřejmě, že členská základna se nám snižuje, ale tato situace je odrazem přirozeného vývoje ve společnosti ve smyslu, že stále méně dětí chce dětský zahradní nábytek sportovat a reálné je i méně sportuje, protože se nechávají zlákat moderními hračkami, jako jsou počítače a podobně.

Pokud jde o materiálně-technické zabezpečení, klesá jeho úroveň nebo je na dobré úrovni?
Máme štěstí v tom, že žijeme z dědictví bývalého režimu, který sport jako takový podporoval. Od pádu režimu se postavilo jen málo stadionů. Pokud jde o kluby, doba pro kluby je těžší, než bývala, kluby jsou samostatné subjekty a mnohé zápasí o existenční přežití. To se pak projevuje i v práci s mládeží. Pokud to shrnu, zápasíme s horším modelem financování, na jaký jsme byli předtím zvyklí.

A co možná spolupráce se státem, respektive se samosprávou?
Všichni čekáme, jak se vyvine situace poté, co byl přijat nový zákon o sportu. Všichni se nadějí, že vláda splní slib o tom, že do sportu se dostane více peněz. A i když s tím bude zřejmě souviset víc administrativní zátěže, lidé, kteří chtějí pro sport pracovat, si v tom novém zákoně pozitiva jednoduše najdou. Osobně bych byl opravdu rád, kdyby se hokej začal více podporovat, neboť jde io prezentaci Slovenska v zahraničí. A navíc, lidem bychom měli iv této tíživé době nabídnout sport jako formu zábavy.

Jak tedy vzdorovat této situaci?
Doba není lehká a nemají ji lehkou ani sportovní kluby. Některým se daří lépe, některým hůře. Mě však mrzí situace, že každý úspěch a zejména kvalitní dětské matrace neúspěch až příliš rozebíráme, kritizujeme. Myslím, že bychom se měli spíše vzájemně podporovat a mnohem lépe bychom udělali, kdybychom se těšili z individuálních úspěchů. Obávám se však, že zde zbytečně bojujeme všichni proti všem. A v takových podmínkách je opravdu náročné držet krok s ostatními na mezinárodní scéně.

Jak byste zhodnotili projekt HK Orange 20 v poslední sezóně?
Tento projekt má za cíl vytvářet nejlepší podmínky, jaké jsme za dané situace na Slovensku schopni vytvořit pro talentovanou mládež. Neboť kluby jim nejsou povlečení hello kitty schopny takové podmínky vytvořit, vytváříme jim jejich my prostřednictvím centralizované přípravy pro reprezentantů. Jsem přesvědčen, že takový projekt je potřebný a nejsme jediná země, která něco takového má. Mají to Bělorusové, Poláci, chystají se něco takového vytvořit Američané i Rusové. To znamená, že i tam, kde mají lepší ekonomické podmínky, jdou tímto směrem.

Cítíte pro tento projekt podporu ze strany ligy i hokejového svazu?
Většinou se jednoznačně setkáváme s pozitivním ohlasem is pomocí klubů. Vzhledem k jejich nelehkou situaci nám maximálně vycházejí vstříc.

V této sezoně jste nastupovali na zápasy Tipsport ligy, ale i 1. ligy. Byla to vaše osobní iniciativa spojit působení v obou ligách?
Spolu s mými asistenty jsme zhodnotili možnosti týmu a chtěli jsme navýšit počet soutěžních zápasů pro naše hráče, Navíc, v první lize, kde je přece jen nižší hokejová úroveň, jsme si mohli vyzkoušet v praxi herní prvky, které jsme si v Tipsport lize nevěděli odzkoušet .

zdroj: http://www.banaby.cz/detske-postele/