Jak zawodnik ligi rugby Dean Widders patrzył na rasizm w twarz i wygrał

“Ty czarna cunt.”

Trzy słowa, które przemawiają do przepaści między nami. Te słowa skierowane były do ​​człowieka, który uważał, że zarobił równość, który wierzył, że znalazł dla siebie miejsce poza cierpieniem jego historii.

Dean Widders nie spodziewał się tego. Kiedy się zdarzyło, ziemia została otwarta pod nim. Czuł się osłabiony. Czuł się bezwartościowy. Czuł się dehumanizowany.Właśnie tam na polu, w kociołku zawodowej rugby, ten człowiek – czarny człowiek – ponad 100 kg talentu i wytrzymałości, chciał płakać. John Thurston otwiera swoją tożsamość tubylczą, a ten wielki finał | Stan Grant Czytaj więcej

“Byłem naprawdę zraniony, to była niesamowita rzecz” – wspomina Widders.

Usiadłem z Widdersem, aby opowiedzieć tę chwilę podczas meczu pomiędzy jego zespołem Parramatta i South Sydney w 2005 roku, gdy te trzy słowa skierowane były do ​​niego przez rywala. Pamiętaj, Nathan Cayless, który był kapitanem drużyny, a także Maoryjski mężczyzna, jeśli nie złapałby mnie, płakałbym na polu – tyle mnie boli i pamiętam, jeśli nie złapał Mnie i okazuj mi wsparcie, że wybuchnęłam do łez.Czuję, jak to budzi “, mówi.

Co to jest o tych słowach, które mogą tak bardzo skrzywdzić?

” Cóż czytałem historię o rzezościach w tym kraju, Kobiet, strasznych rzeczy, które miały miejsce naszym narodom. Byli traktowani tak, jakby nie byli ludźmi, więc czuję, że traktowano mnie tak, jakby byłem mniej niż człowiek “, mówi Widders. Facebook Twitter Pinterest Fletcher (z prawej) i Widders (żółte) podczas meczu w dniu 3 lipca 2005 r. Zdjęcia: Matthew Blyth / Getty Images

To nie było tylko to, co zostało powiedziane, ale kto to powiedział. Bryan Fletcher był byłym kolegą z drużyny w Sydney Roosters. Widders mówi, że popatrzył na Fletchera – starszego gracza i kapitana Rabbitohsa.Fletcher, jak mówi Widders, pomógł przekształcić go w pierwszą klasę. Ale prawda, że ​​wszystko liczyło się za nic. Widders i Fletcher zostali uwięzieni w cyklu rasizmu, który może być równie dorywczo, jak jest niszczący.

“Tak, myślę, że to coś, co ludzie przechodzą w tym kraju. Prawda jest taka, że ​​ten kraj został zbudowany na rasistowskich ideałach. Ten kraj był bardzo rasistowski przez długi czas i nadal jest rasistowski.Ale jeśli powiesz ludziom, że w Australii, jesteś najgorszą osobą na świecie “, mówi Widders.

“Nie kiedykolwiek będziesz czarnoskórym, który walczy z tym, co jest nie tak w tym kraju, ponieważ ludzie natychmiast cię zastrzelą.

“To smutne, szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby to zmieniło [Fletcher] trochę”, mówi Widders. “Dziś nie mam z nim nic wspólnego, ale to jest smutna rzecz z tego typu rzeczy: ludzie po prostu potrząsają nią, jakby to było nic, nie zdając sobie sprawy z ich szkody.”

Dlaczego to boli? Dlaczego miałoby to mieć znaczenie? Na pewno łatwiej jest go wyszczotkować. Tak. Może. Ale te słowa mają ciężar historii.To historia, która zaatakowała rodzinę Widdersa, bo przeraziła tak wiele rodzin tubylczych.

Babcia Widdersa została zabrana z rodziny – część skradzionych pokoleń.

Są tacy, którzy wierzą, że skradzione pokolenia są czymś w przeszłości, być może nie ma to wpływu na ludzi dzisiaj, ale Widders mówi, że to silnie dotknięte jego rodziną.

“To jest mocne. Smutną rzeczą z moją nan jest to, że jej brat wrócił do historii i dowiedział się, kim byli i okazali się Aboriginal i zniknął z Nowej Zelandii i nigdy już nie wrócił.Miał całą rodzinę w Nowej Zelandii i nigdy nie powiedział, że jest Aborygenem – mówi Widders.

Babcia Widdersa nigdy więcej nie widziała swojego brata. Ale znalazła miłość i akceptację w społeczności Aborygenów. To inspiruje Widdersa. “Powiedziała, że ​​po raz pierwszy czuła się kochana, kiedy odkryła swoją rodzinę w wieku 16 lat. Ona naprawdę przyjął jej kulturę. Chodzi o rodzinę i obejmowanie rodziny i okazywanie sobie wzajemnie troski. W ten sposób przetrwała i poradziła sobie z nim “, mówi Widders. Chcę naprawdę uprawniać naszych graczy do silnego wstydu i nigdy nie akceptować [rasizmu] jako normalnego zachowaniaDean Widders

Rodzina. Społeczność. Kultura. To są kamienie węgielne życia Dean’a Widdersa.Znalazł miejsce w rugby league. Sport to często ucieczka, miejsce gdzie utalentowane czarne dzieci mogą żądać równości.

Widders odmówił wzruszenia zniewagi rasowej. Zażądał działania. Złożył skargę. Fletcher został usunięty z kapitana Rabbitohs i ciężko ukarany grzywną.

Widders pracuje obecnie w pełnym wymiarze dla National Rugby League, mentoring i rozwijanie lokalnych graczy. Opiera się na tym searing doświadczeniu, aby upewnić się, że żaden inny gracz nie wytrzymuje tego, co przeszedł.

“To świetna rzecz dla mnie w pracy jest polityka zerowej tolerancji i jest dla mnie świetna Napęd od wewnątrz – nie tylko dla rdzennych graczy, ale wszystkich naszych graczy “, mówi.Redfern All Blacks na Knock Koori – brutalna rugbowa liga, która łączy ze sobą społeczność Joe Gorman Czytaj więcej

“W dzisiejszych czasach 50-60% rdzennych mieszkańców wyspy Pacyfiku [graczy] nie ma miejsca dla [rasizmu] w naszej grze. Niestety, nadal jest to coś, co jest strasznie wysokie na terenach wiejskich lub lokalnej piłce nożnej, ale wciąż używamy NRL, aby kształcić naszych graczy, aby wysyłali potężne wiadomości. Chcę naprawdę uprawnić naszych graczy do silnego wstydu i nigdy nie zaakceptować tego jako zwykłego zachowania. “

W przyszłym miesiącu gracze tubylcy zajmą centralną fazę, kiedy Indigenous All Stars zagra ich roczny mecz, tym razem przeciwko Reprezentacyjny zespół światowy. To jest całoroczne świętowanie kultury i pojednania.Widders mówi, że to coś więcej, niż tylko gra w piłkę nożną.

“To znaczy wszystko. Grają dla swoich rodzin, matek, ojców, braci i sióstr, kuzyni – wszyscy dorastali. Grają dla swoich społeczności, grają dla swoich dzieci. Kiedy masz takie uczucie przypomina nam, że wreszcie widzimy Aborygenów na szczycie i robiąc rzeczy razem z najlepszymi na świecie i pokazując swoją klasę. Nikt, kto ciągnie ten koszulkę, nigdy nie pozwala nikomu. Dają 110% na swoich ludzi “, mówi.

Widders jest obecnie trenerem słynnej drużyny Redfern All Blacks. Dla niego to coś więcej niż tylko piłka nożna. Uhonorowuje także dziedzictwo swojej babci i budowanie wspólnoty.Podpisał do klubu kodeks postępowania w zakresie przemocy domowej i wdrożył pierwszą strategię dla kobiet i dzieci. W tym roku klub zdobył pierwsze 40-lecie premiershipu seniorów, a drużyny męskie i żeńskie zdobyły prestiżowy Knockout Koori Knurów w Nowej Południowej Walii. Już widzę następnego generatora liderów w Redfern będzie bardzo silną grupą młodych mężczyzn i kobietDean Widders

Przykład zespołu piłkarskiego płynie do lokalnej młodzieży Redfern. Każdego dnia powszedniego w 6am Widders pomaga prowadzić program fitness dla dzieci. Ponownie, chodzi o coś więcej niż o sport.

“Istnieje wiele ukrytych wiadomości: rutyny, dyscypliny, komunikacji, wszystkich ważnych lekcji.Ale najważniejsze rzeczy, które staramy się robić w Redfern to pokazać innym dzieckiem sposób życia i zastanowić się nad tym, jakie wsparcie jest dla siebie nawzajem, co to wygląda i jak to zrobić. To wszystko, co staram się robić: bądź wspieranie, zachęcanie innych ludzi, prowadzenie przykładu, odbieranie ludzi, śledzenie innych – wszystko, aby lepiej czynić społeczność lub kogoś innego wokół siebie.

Widders mówi, że już widział zmianę.

“Tak, a już widzę następne pokolenie liderów w Redfern będzie bardzo potężną grupą młodych mężczyzn i kobiet, “Mówi Widders. “Widzimy, jak dzieci idą wysoko, widzą dzieci, które będą rozmawiać z obcymi z pełnym zaufania i szacunku. Widzimy, że dzieci lepiej radzą sobie z policją, niż robili to wcześniej.Szkoła jest postrzegana jako okazja i miejsca, gdzie nasze dzieci należą, a dla mnie jako dziecko, moi ludzie czuli się jak obcokrajowcy w tych szkołach lub czuli się jak wyrzutki. “

Outcasts. Widders miał poczuć się jak wyrzutek na polu gry, którą kocha. Czuł się jak płacz, ale zamiast tego patrzył na rasizm w twarz i wygrał. Bycie czarnym nie jest wstydzeniem; Babcia mu to powiedziała.

Dean Widders jest cichym bohaterem – jednym z wielu w społeczności tubylczych Australii. Ulepszają nas. Sprawiają, że Australia jest lepsza.