Michael van Gerwen: Mogę wrócić z dowolnej pozycji do wygrania

Tak wiele chwil wykupiło dzierżawę w banku pamięci. Siedemnaście doskonałych rzutków w półfinale mistrzostw świata; Spektakularny powrót, aby zakończyć 29-mecz w barwach Phil Taylora w roku 2013, kiedy to zmienił się porządek świata na rzutki; 6: 0 niszczenie Adrian Lewis w półfinale mistrzostw świata kilka tygodni później w drodze do zwycięstwa w turnieju.

Najnowszy przykład pojawił się w Glasgow w niedzielę 22 listopada o godzinie 10.17 wieczorem.W finale World Series z Peterem Wrightem, przed domowym tłumem partyzanckim, który go okrzyknął, Van Gerwen był na krawędzi porażki: 10-9, a Wright czekał na 90, aby wygrać mecz. Wielki Van Gerwen opowiada historię: “Nagle zakończył się 129, prosto w środku bullseye, a potem ładny 11-darter na Koniec “. Ten 11-darter był także przeciwko rzuceniu, ale to było ekscytujące wyzwanie 129, które naprawdę wyróżniały się.W miarę wykańczania, to nie jest dokładnie taki, jak w przypadku Keitha Dellera 138 – World Series nie ma tak wielkiego miejsca, jak mistrzostwa świata – trudno jednak sobie wyobrazić bardziej zwięzłą, zdecydowaną demonstrację rzadkich kombinacji geniuszu i siły mentalnej Van Gerwena. Van Gerwen wygrał 18 turniejów, 172 meczów i zarobił ponad £ 1, a to oznacza, 900 000. W następnych 43 meczach pokonał porażkę w półfinale mistrzostw świata PDC z 42 zwycięstwami i przegrał w tegorocznym turnieju po wygraniu ostatnich 21 meczów.Jednak nawet te oszałamiające statystyki nie mogą przenosić charyzmatu Van Gerwena – ani doświadczenia go obserwować, co czasami przebija psychodelię. Van Gerwen stał się ekspertem w kopnięciu człowieka, kiedy jest. Wright wygrał swój pierwszy turniej TV, Mniej niż dwie minuty później uścisnął sobie Van Gerwena i potrząsnął głową z zdziwieniem. Tydzień wcześniej Taylor zajął 7-3 podczas przerwy w finale Grand Slam. Van Gerwen wygrał kolejne sześć metrów i triumfował 16-13. Na dwa tygodnie, w finale Mistrzostw Europy, wygrał ostatnie cztery nogi, aby pokonać mistrza świata Gary Anderson 11-10.Napięcie Van Gerwena, wściekły blitz nóg w odpowiedzi na pozornie bliskie pokonanie, jest jednym z najbardziej ekscytujących atrakcji w sporcie.

Z awe przychodzi aura. Van Gerwen, choć delikatnie mówiony i uprzejmy, jest bardziej fizycznie narzucający niż można by oczekiwać; Na oche jego talentem zastraszają. Od dwóch lat jest on światem, ale niedawno jego forma była równie przerażająca, jak Taylor na szczycie.W listopadzie wygrał wszystkie cztery turnieje telewizyjne, a także ukończył pełny skład PDC. “To najlepsza forma mojego życia”, mówi. “Bez wątpienia”. Całkowity brak fałszywej skromności Van Gerwen jest orzeźwiający, a on rozmawia z nieoczekiwaną pewnością kogoś, kto potwierdza, że ​​tak, oczywiście, dwa plus dwa to cztery.

Odpowiadał na utratę tytułu mistrza świata. “Czasem utrata sprawia, że ​​jesteś silniejszy”, mówi. “Uczysz się i musisz kontynuować naukę, bo w przeciwnym razie nie będzie lepiej”. Starożytne sprzeczności i spójność w grach – zostały w znacznym stopniu osiągnięte; W tej chwili jego jedyna słabość jest okazjonalną złej nocy w deblu.Facebook Twitter Pinterest Michael van Gerwen świętuje pokonanie Terry’ego Jenkinsa w zeszłorocznych mistrzostwach PDC, ale stracił w półfinale. Van Gerwen znajduje się w nieco dziwnej pozycji jako niekwestionowany świat nr 1 – jego zarobki na Zasadę Zasługi są więcej niż tylko takie, jakie daje Van Gerwen. Dwukrotnie Andersona w drugiej – ale nie mistrza świata. “Gdybym mógł zamienić wszystkie inne tytuły mistrzostw świata,” powiedział. “Cały dzień”. W drugą turę turnieju rozpoczyna się drugą turę, a tydzień w piątek, a jeśli wszystko planuje, spotka się z Andersonem lub Taylorem w finale 3 stycznia.

Podobnie jak Anderson w zeszłorocznym półfinale.Obie są przyjazne dla sceny; Na ich rywalizacji jest intensywny i genialny, ze średnim stratosferycznym i szybkości zawijania, które mnoży rozrywkę. Anderson pokonał Van Gerwena w mistrzostwach świata i finale Premier League i zdawał się rozwijać psychologiczny moment przed tym finałem Mistrzostw Europy w zeszłym miesiącu. W przeciwieństwie do innych rówieśników, jest on stymulowany raczej niż zaraźliwiony przez wyzwanie zagrania Van Gerwen. Jeśli spotkają się w finale, to będzie epicka, zanim rzucony zostanie rzutka.

Utrata 6-3 do Andersona w zeszłorocznym półrocznym hitie Van Gerwen brutalnie ciężko.On nie tylko obawia się niepowodzenia; On ma to za złe. “Ludzie w domu nie rozumieją, jaka jest bolesna”, mówi. “Wszyscy nienawidzimy przegranych. Jeśli nie masz nic przeciwko traceniu, nie możesz być wielkim sportowcem. Nie jestem dobrym aktorem; Jestem chory, kiedy tracę “. Holenderski uważa również, że temperament jest tak samo, jak Bóg dany jako talent. “Jestem zwycięzcą. Zwycięzca zawsze chce wygrać. Nigdy nie ma końca. Tunel po prostu idzie dalej. Nie wiem, skąd pochodzi, myślę, że to w tobie. Nienawidzę też przegrywania w Monopolu. “

Ta nienawiść do porażki spowodowała wiele z tych zaskakujących powrót.Trudno jest wiedzieć, co jest bardziej zgniatane dla przeciwnika, aby stracić z pozycji zwycięskiej przeciwko Van Gerwenowi lub zostać zranionym od początku. Trudna droga lub trudniejsze.

W tym roku wyróżnia się dwa thrashings: 7-0, 11-minutowe zwycięstwo Jamesa Wade’a w Premier League, kiedy Wade nie dostał pojedynczego rzutka na podwójne , A także zimną mściwą rozbiórkę 16-4 Kim Huybrechts w Grand Slam w ćwierćfinale, gdy przeliczył średnio 111. Van Gerwen nigdy nie grał lepiej niż to zrobił w nocy. Jeszcze nie.

Mówi, że może się jeszcze lepiej. “Dlaczego nie?Zawsze musisz dążyć do doskonałości “. Ma on rekord najwyższej średniej w meczu telewizyjnym – 121,85 przeciwko Steve’owi Beaton w 2012 roku, ale to było ponad sześć nóg. “Chcę wydostać się z dachu na średnią”, nalega. “W długiej grze chciałbym trafić 118-119. To byłoby miłe. Myślę, że to możliwe, ale naprawdę trudne. Wszystko musi być w porządku. “

Van Gerwen mówi, że jeden rekord – 16 mistrzostw świata w Taylor – prawdopodobnie będzie poza nim. “Nie będę grał w wieku 55 lat, nie martw się tym”, mówi w odniesieniu do wieku Taylor. “I to jest trudniejsze, ponieważ jest tak wielu dobrych graczy.Patrzysz na ostatni dzień World Series: wszystkie gry miały średnio ponad 100. Niesamowite. A-z-zing. Norma jest poza tym światem. To śmieszne, czyż nie? “” Niewinny, a zwłaszcza Van Gerwen, również wspaniały “.

tytuły mistrzostw świata: 1

Najlepszym graczem na świecie, Najlepsza forma jego życia. Van Gerwen wygrał swoje ostatnie 21 meczów, a średnio ponad 100 na 20 z nich. Remis nie jest dobry – mógł spotkać Raymonda van Barneveld już w ciągu ostatnich 16 lat – ale w tej chwili czuje, że może pokonać każdego.Jest zdesperowany, aby odzyskać trofeum po ostatniej porażce w półfinale w zeszłorocznym meczu z Andersonem.

Mistrzostwa świata: 1

Od tak dawna torturowany geniusz rzutków, który mógłby spaść pod presją , Anderson zdecydowanie wzmocnił się, aby zostać mistrzem świata rok temu. Wygrał także Premier League w maju, ale trochę odrobinę się do tej pory nie rozegrał, pomimo że nigdy naprawdę nie wyglądał na formę. Zmieniony został na wielkiego gracza, który szczególnie lubi spotkanie z Van Gerwenem.

Tytuł mistrzostw świata: 16

Taylor mówi, że nie wycofa się, nawet jeśli wygra ten tytuł na 17. świecie , Choć był to przeżycie chirurgiczne po trzech latach wymagających w trakcie i poza sceną od jego ostatniego triumfu.Jego punktacja wciąż jest tak straszna, jak zawsze; To jego najlepsze przyjaciółki na rzutki – podwójne 8 i podwójne 16 – które go odpuszczają. Mimo to, nikt z zdrowego umysłu nie pisząc go.

Mistrzostwa świata: 0

Wright zajął pierwsze miejsce w pierwszej dziesiątce, I był jednym z najbardziej konsekwentnych graczy od tamtej pory – mimo że głównie dzięki Van Gerwenowi, nie zdołał on wygrać swojego pierwszego turnieju telewizyjnego.Jest głośny i dumny, z wyobcowanymi, fluorescencyjnymi włosami i strojami dla każdej gry.

tytuły mistrzostw świata: 2

Mistrz w latach 2011 i 2012, Lewis został nieco zostawiony przez Van Gerwen i Anderson w 21 miesięcy od czasu, kiedy wygrał ostatni major. Pozostaje oburzonym, jeśli niekompatybilnym, naturalnym talentem – nikt inny nie może przekroczyć 180 punktów z wynikiem 26 – i zbliżył się do siebie, osiągając finał mistrzostw w zeszłym miesiącu. Atmosfera Ally Pally zazwyczaj wychodzi z siebie najlepiej. Rob Smyth