Stary bękart! Ameryka Łacińska zachwyca w aresztach Finy po latach bezkarności

“Zadzwonili do mnie z wściekłością, że Diego Maradona rozkoszuje się odrzuceniem regionalnych szefów piłkarskich, a Ameryka Łacińska poparła narastający skandal korupcyjny Fifa, który niemal uwikłał się w urzędników i przedsiębiorców reprezentujących ten region. Ale na szczęście prawda jest obecnie i cieszymy się nią “, powiedziała Maradona, która od dawna pozostaje w sprzeczności z organem sportowym. Fifa w kryzysie, gdy urzędnicy, którzy przewodniczyli” Mistrzostwom Świata w Nadużyciach “, są aresztowani Czytaj więcej

Nienawidzą piłki nożnej. Nienawidzą przejrzystości. Dość zaciemnione transakcje.Wystarczyło, aby kłamać ludziom “- powiedział były argentyński komisarz.

Wszystkie 18 figur na temat oskarżenia pochodzi z obu Ameryk: trzech Brazylijczyków, trzech Argentynów, trzech z Trynidadu i Tobago, dwóch z Stany Zjednoczone, a po jednym z Urugwaju, Paragwaju, Wenezueli, Nikaragui, Kostaryki i Kajmany. Jest też Anglik – Costas Takkas – który był byłym sekretarzem generalnym związku piłki nożnej na Wyspach Kajmańskich.

Najbardziej potężny był José Maria Marin, były szef Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej (CBF), który pochodzi z tej samej grupy piłkarskich żetonów, co jego rodacy i poprzednicy Ricardo Teixeira oraz były prezes Fifa João Havelange – obaj zostali uwikłani w skandale korupcyjne.Facebook Twitter Pinterest Człowiek osłonięty listwą, gdy policja aresztuje w Zurychu

Główna siedziba CBF w Rio de Janeiro pochodzi od 83-letniej Marin, która może stawić czoła długiej karze więzienia, jeśli zostanie skazana za zarzuty Korupcji i prania brudnych pieniędzy.

Jest to dalekie od pierwszego kontrowersji otaczającego prezydenta CBF, którego powołanie w 2012 r. Było kontrowersyjne, biorąc pod uwagę jego poparcie dla dyplomacji wojskowej kraju i jego domniemanego związku z torturami i zabójstwem dziennikarza Vladimir Herzog.

Syn Herzoga Ivo powiedział Guardian’owi, że aresztowanie było krokiem ku sprawiedliwości. “Nadal musimy czekać na przekonanie, aby w pełni świętować. Gdybyśmy nie byli w stanie pozwać Marina za swoje czyny w czasie reżimu wojskowego, przynajmniej on może zostać ukarany z powodu jego nieuczciwego charakteru “, powiedział.Kryzys związany z korupcją Fifa: kluczowe postacie w kontrowersji Czytaj więcej

Prezydent Brazylii, Dilma Rousseff, która została torturowana podczas epoki dyktatury, podobno niechętnie podzieliła się z Marinem, zanim został oskarżony. P>

W komentarzach w środę z zadowoleniem przyjęła walkę z represją. “Wszystkie dochodzenia w tej sprawie są bardzo ważne”, powiedziała. “Myślę, że pozwoli to na bardziej profesjonalną piłkę nożną.Nie widzę, jak może zagrozić piłce nożnej w Brazylii. “

Podobnie jak Fifa, federacje piłkarskie i konfederacje w całym regionie wydały oświadczenia, ogłaszające wstrząśnięty skandalem, mimo że jest to po prostu najnowszy i najbardziej spektakularny Seria korupcyjnych objawień dotyczących urzędników piłkarskich.

“Nowe kierownictwo #CBF, które rozpoczęło się 16 kwietnia 2015 r., Potwierdza swoje zaangażowanie w prawdę i przejrzystość”, powiedziała organizacja Brazylii w sekretarce, która wywołała znaczne wyśmiewanie. Futebol (@CBF_Futebol) A nova gestão da # CBF, iniciada no 16, a 2015, reafirma seu compromisso com a verdade ea transparência. 27 maja 2015 r.

Konfederacja Piłkarska Ameryki Południowej, Conmebol, wydana Oświadczenie odrzucające przekupstwo i obiecało “bez zastrzeżeń popierać dochodzenia”.Kilku z jej najważniejszych członków znajduje się wśród osób, które zostały aresztowane w środę.

W Urugwaju gazety śledziły, jak szef Conmebol, Eugenio Figueredo, odpadł z szarży sportu w regionie, podejrzanym o przestępstwo. 83-latek jest członkiem regionalnej straży. Był wiceprzewodniczącym Conmebol od 20 lat, aw roku 2014 został mianowany wiceprezydentem FIFA.Bribe na łapówkę za łapówkę: jak Fifa i jego koledzy wyryły piłkę nożną Czytaj więcej

Ale podobnie jak wielu z FBI Oskarżenie, kariera Figueredo została zaznaczona kontrowersjami. Były bramkarz Paragwaju i kapitan José Luis Chilavert oskarżył go o krucjatę w jednym radiowym wywiadzie, który został następnie opublikowany. Gazeta República wskazała, że ​​może spotkać się z najcięższą karą wśród osób aresztowanych w środę.Oprócz oskarżenia oskarżenie amerykańskie twierdzi, że może zostać obciążony także oszustwami naturalizacyjnymi, które mają maksymalnie 10 lat i uchyla się jego amerykańskiemu paszportowi.

Chociaż wielu komentatorów w regionie wiwatowało w częściowym rozliczeniu ze starej straży – w tym Nicolás Leoz z Paragwaju i Rafaela Esquivela z Wenezueli, inne inni zarzucali, że podjęły agencje zagraniczne, aby poradzić sobie z problemem, który Znany od dziesięcioleci. W kolumnie zatytułowanej “Fifa Nostra” chilijski dziennik Juan Cristóbal Guarello szydził z szyderstwa, że ​​te oskarżenia mają dobry powód, by poczuć się niezadowoleni.

“Interpol aresztował ich za to, co robili zawsze bez wyrzutów: zachowując się jak bigzw w świecie profesjonalnej piłki nożnej.Wszystkie zarzuty, na które napotykają [oszustwo i pranie brudnych pieniędzy] są codziennymi elementami ich działalności. Oznacza to, że są one zasadniczą częścią piłki nożnej do wynajęcia “, napisał.

Jego komentarze zostały przedrukowane w The Clinic, chilijskim magazynie satyrycznym, popularnym w kilku krajach.Prowadził także popularne mematy internetowe na swojej stronie internetowej przedstawiające zdjęcia z photoshopped wizerunku Blatter w więzieniu, Fifa jako organizacja mafijna, Maradona podając jej palec i prezes Urugwaju, José Mujica, opisując Fifa jako “manga de viejos hijos de puta” Grono starych drani).

To zbliżyło się do przechwytywania nastrojów na ulicach, stadionach i sieciach społecznościowych, gdzie rozmowa była bardziej natury “Wreszcie!” I ” “

Na Twitterze, brazylijski komentator Xico Sá wezwał minutę hałasu na czwartkowe meczach piłki nożnej, aby świętować aresztowania.

Argentyński dziennikarz Rodrigo Orihuela pomyślał: “Nie jestem pewien, czy to Havelange, Blatter i wszyscy mieli na myśli podczas krucjaty, aby bardziej interesować się futbolem w piłce nożnej”. Arrocho Fiscal @BrazilFinance uznał wynik na “USA 7×1 Fifa “.