To będzie kłopot, bała się. Ale Mäkäräinen ma swój medal. Pożegnanie?

Kaisa Mäkäräinen na podium, triumfalnie ręce nad głową, uśmiechem. To zdjęcie udekorowało pierwsze strony fińskich gazet codziennych w czwartek. Biathlon królowa z ziemi tysiące jezior powinien, po wyścigu wytrzymałościowego wreszcie swego upragnionego medalu. A co z byciem “tylko” brązem.

„To wielka ulga,” zapewniła.

Nie reprodukować więc nie mistrzostwa w Nowym Mieście w 2013 lub Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014, gdzie wrócił smutny, upokarzany i bez metali szlachetnych . Tyle bała się uda tym razem, w odległości krótkiego spaceru od miasta Joensuu, gdzie mieszka.

“Moim celem w Kontiolahti jednym medalem any” twierdził przed mistrzostwo 32 roku życia Fin. “Wiem bardzo dobrze, jak mały biathlon może wydostać się ze zwycięskich etapów.W Soczi w Nowym Mieście, zawsze byłem jednym strzałem ze sceny. „

Jest to jeden z kandydatów metali szlachetnych, które w Kontiolahti można powiedzieć śpię podczas Mistrzostw w domu w swoim łóżku.

W Joensuu studiując pedagogikę na Uniwersytecie Východofinské, na kierunku fizyki i matematyki. W Joensuu również osiadł ze swoją partnerką, Jarkko nauczyciela, który niegdyś był serwisant i kanadyjski zespół. Tutaj Mäkäräinen również daje jej hobby. Możesz być zaskoczony ich wyboru: na drutach, szydełkowania, ogrodnictwo

Najwyraźniej lubi dużo więcej..Tylko kilka. Kuchni włoskiej, kultura, krajobrazy Alp, architektura, świeże zerwanych kwiatów, filmy fiński, latte macchiato lub Pummi, mama kota </​​P> trener. Kaisa pozostawia nic przypadkowi

fiński biathlon = Mäkäräinenová, stosowane w ostatnich latach, z całym szacunkiem do poprawy 27 lat Laukkanenové i fińskich mężczyzn

duża kryształowa kula ziemska w marcu 2014 r.

Od 2011 r. i 2014 r. ma dwie duże kryształowe kule. W bieżącym sezonie wygrała pięć wyścigów pucharowych, pozostając dwanaście razy na podium i do Sprintu w Oslo, mając na sobie żółtą liczbę pierwszych pań w Pucharze Świata.Teraz odstaje Darja Domraczawa zaledwie cztery punkty w finale w Chanty-Mansyjsku nadal będzie duża walka dwóch velikánek.

„Kaisa sportowi wiele doświadczeń. Można obrečet wyścig tak dużo, że nie można mówić, że mam doświadczenie w Nowym Mieście, „mówi trener Czech Andrzej Rybak. “Poza torem jest przyjazny, relacjonuje nam na lotniskach, rozmowy. Ale jeśli chodzi o rasę, może być bardzo skoncentrowany. „

W oczach fińskiego trenera Markko Laaksonen jest Mäkäräinenová do perfekcjonistą. “Kaisa nigdy nie pozostawia nic przypadkowi. Zawsze ma jasny plan i cel, zawsze chce być doskonały.Ale ten wysiłek może być także jego słabością “- powiedział Laaksonen dla magazynu” Biathlonworld “.

“Jeśli nie robią rzeczy zgodnie z jej planem, trudno je porównać. Wcześniej była w stanie dać wyścig w jej głowie do przodu, jeśli miała zły dzień na strzał. Ale to na szczęście zmieniło się na lepsze. „

W tym roku hulał, że czas letni nie był chory i dlatego był idealny preparat. W końcu nauczył się strzelać na rękach, powiedział o niej na początku sezonu.

„Mam Ležku zanim zdążyła do 90 procent, ale ma na rękach, to czasami terror,” przyznała.

„Od początku tego sezonu, jednak znalazłem rytm fotografowania. Trzeba wziąć pod uwagę, że zacząłem Biathlon stosunkowo późno, w wieku dwudziestu lat.Pochodzę z narciarstwa, więc byłem znacznie bardziej zdenerwowany na strzelnicy niż na torze. Zajęło mi to dłużej niż stanę dobry shooter „.

Mimo to, w tym roku również odnotowano gorsze dni fotografowania. Pięć goli dla wyścigu zostało utraconych pod koniec stycznia w Anterselve. Poza tym walczyła z zimnem. W tym czasie nie była pewna, zbliża się termin mistrzostw w Kontiolahti.

A wolny kubek tydzień w lutym regularnie udał się do obszaru Joensuu, wyszkolonego tutaj, chciał wyryć w pamięci wszystkich niuansów miejscowej strzelnicy.

„To mi odpowiadało tylko strzelanie do celów papierniczych i zobaczyć wyniki natychmiast,” powiedziała.

Rok temu, gdy zdobyła Puchar Świata w Kontiolahti absolutnie wszystko. Trzy starty, trzy zwycięstwa. “To było po prostu nierealne, szalone.Aby ten dzień weekendu naprawdę pamiętać, „wspomina. „Po wyścigu byłem zawsze poświęcony mediom, a następnie udał się na masaż, do domu, a wieczorem robiłam dość zwykłych rzeczy. A następnie w niedzielę właśnie się stało: Ale tu wygrał trzy wyścigi „

Jednocześnie sam przyszedł pod presją!.

Wiesz każdy kąt tutaj, więc dlaczego stresuješ

< p> „Niestety, fińscy fani będą teraz rozstrzygnąć mistrzostwa z jednym medali Kaisin one zadeklarowane jako swój cel”, był przekonany, trener Laaksonen.

im bardziej zbliża D-day, piętnem jej umysł kotła obawy. Obszedł kampusu i wszędzie widział sylwetkę sobie, billboardów i plakatów. Kaisa Mäkäräinen twarz mistrzostwa.Ale prawdziwa Kaisa, ciało i kość, była zbyt niepewna, zbyt kłopotliwa.

“Byłem świadomy: jestem zbyt nerwowy. I bałem: Ten kończy się w kłopoty „

Następnie usiadła na platformie i dziesięć minut spokojnie rozglądać.. “Mówiłem do siebie: znasz każdy zakątek tutaj, wszystko jest takie samo jak podczas treningu tutaj. Więc dlaczego stresuješ „

uspokoiła, ale publiczność zapytał:” Pamiętaj, nie jestem maszyną, ale tylko człowiekiem „Maszyna powinna być może skonsultować się z wiatrem i opadami śniegu w sprincie, ale Kaisa nie.. Skończył trzydziestego piątego i pomimo wysiłków w wyścigu na dochodzenie mogłyby poprawić tylko 12. miejsce.

W wyścigu wytrzymałościowego środę na torze leciał szybciej niż ktokolwiek inny.Była 29 sekund szybsza niż Dahlmeier, około 40 niż Domračeva, około 1:12 minut niż Soukalova. Dwie porażki minęły, ale powiedziała medal.

“Zrobiłem dobrą robotę,” powiedziała jako cel i objął sensacyjną zwyciężczynię Jurlova. W lecie ich dwójka trenowała razem w Kontiolahti. „Cieszę się, że jesteś po prostu złoto”, powiedziała Mäkäräinenová.

Teraz przychodzi ostatnim wyścigu luzem jeszcze jeden (ostatni?) Szansę na medal. Czy to z niego korzysta?

A głównie…co wtedy? Może wkrótce znikną ze sceny biathlonowej. Zapowiedź, że Mistrzostwa w Kontiolahti będą jej na pożegnanie – Międzynarodowy Związek IBiT wydany w zeszłym roku.Choć później zaprzeczył menedżera Mäkäräinenové, może nie być pod jeszcze większą presją, ale…„pożegnać się z domu jest piękne, prawda?”, Mówi Andrew rybak

Również Ondrej Moravec mówi: „. Dla Kaisu był ważny igrzyska olimpijskie w Soczi. Nie zrobiła tego, ale czekała jeszcze trzy lata na kolejne Igrzyska, których by nie potrzebowała. Mimo to kobieta ma trochę wieku. Decyzja o zakończeniu kariery mistrzostw krajowych byłaby to dobra decyzja. „

W reklamie swojego sponsora, John Deere Company, produkcji maszyn leśnych, Mäkäräinenová siedzi za kierownicą spychacz pracy w lesie.Każdego dnia jest to miejsce, aby zobaczyć przed wyścigiem w ścianie wideo na stadionie w Kontiolahti.

Wulgarny język jest wiele przesady twierdzić, że kiedy mistrzostwa się skończy, przyjdzie Mäkäräinenová z spychacz, obejmuje cały kampus i zawetowania biathlon w Finlandia.

to oczywiście skończona.

„nawet tych mężczyzn ma wydajność wieżowiec i coraz więcej z nich, widzieliśmy go również w wyścigach przed sezonem,” mówi rybak.

burmistrz Kontiolahti na konferencji prasowej w sobotę opowiada jak jasne jutra idzie do lokalnego obszaru, w którym będzie ona utworzenia nowoczesnego treningu i Training Center.

i jeszcze bez Kaisa jeśli naprawdę opuścić, biathlon dla Grzywny inne i nieco puste – dosłownie iw przenośni.Sobotni sztafet mężczyzn, kiedy rosyjscy fani wyraźnie dominowali na trybunach, w porównaniu z bardzo skromnymi wyspami Finów, był tego dowodem.